Mobiiltelefonid

Mõneti veider on rääkida personaalarvutite juures ka mobiilidest. Kuid kuna praktiliselt igal inimesel on taskus mobiiltelefon, siis sellest tulenevalt on tekkinud kaks probleemi:

Seega on telefonid muutunud ka enamvähem arvutiteks, neil on sees omad kindlad programmid (uuematel Sony Ericssonidel on kaasas nii veebibrauser kui uudiste lugemise tarkvara), neile saab mitmesuguseid abiprogramme (mängud, suhtlustarkvara) ka ise juurde lisada. Kui lisada juurde veel ka suhteliselt suur salvestusruum, kus oma kontakte hoida saab, kalender ning arvutiga sünkroniseerimisvõimalus, sarnaneb tavaline mobiiltelefon juba eelpoolkirjeldatud pihuarvutiga. Ning isegi mobiiltelefone võivad rünnata spetsiaalselt nende jaoks kirjutatud viirused.

Kuna mobiiltelefon on püsivalt võrguga ühenduses (tõsi küll telefonivõrguga, kuid mis sellest), saab kasutada erinevaid nn. push-teenuseid, kus info saadetakse telefoni kaudu kasutajale mitte siis, kui viimane seda soovib, vaid siis, kui see info tekib. Näiteks on hetkel Elisa klientidel võimalus kasutada Vodafone Push Email teenust, mis teavitab klienti sellest, kui temale on tulnud e-mail. Mobiilikasutaja ei pea mitte minema ise oma postkasti kontrollima, vaid postkast “teavitab” ise, kui mingeid kirju tulnud on. Samuti salvestatakse telefonist meili saates saadetud kiri automaatselt ka kasutaja postkasti, et kirjavahetusest ka arvutisse mingi jälg jääks.

Ilmselt kujuneb mobiiltelefonist lähiajal üks köögikombaini sarnane multifunktsionaalne seade, mis oskab:

Kõikide mobiilsete teenuste vallas hakatakse üha enam mõtlema sisuteenuste peale. Kasutatakse ära olemasolevaid tehnoloogiaid (näiteks SMS saatmine või kõnede salvestamine) selleks, et nende kaudu pakkuda mingit täiendavat lisavõimalust või mugavust. Näiteks tõi www.mobi.ee hiljuti turule teenuse, mis võimaldab kliendiga kohtumise järel firmajuhil saata oma kliendihaldustarkvarasse infot mobiili teel, vastates selleks viiele kindlale küsimusele. Samuti on näiteks võimalik aadressile www.flickr.com saata üles oma fotosid otse mobiiltelefonist MMS-sõnumina lisades juurde ka pildi kommentaari. Eelpool nimetatud www.mobi.ee pakub lisaks võimalust diktofoni kombel mobiiltelefoniga sõnum “linti lugeda” ning seejärel see Internetti oma kodulehele üles panna.