Sissejuhatus

Mis on operatsioonisüsteem?

Enamiku inimeste jaoks on arvuti seade, mille abil saab lahendada mitmesuguseid probleeme ja ülesandeid. Tekstitöötlusprogrammi kasutades muutub arvuti riistapuuks, millega on võimalik panna sõnades kirja oma mõtteid ja ideid. Tabelarvutusprogrammiga töötades on arvuti finantsplaneerimise masin, mis on palju võimsam kui näiteks tavaline kalkulaator. Arvutivõrku (Internetti) ühendatuna on arvutist saanud võimas kommunikatsioonisüsteem, millega saab ühest maailma punktist teise sõnumeid saata.

Iga arvuti südameks on kindel komplekt programme, mida nimetatakse operatsioonisüsteemiks. See on tarkvara, mis juhib ja kontrollib arvuti sisend-väljundseadmeid nagu näiteks hiirt, klaviatuuri, CD-seadet. Lisaks tegeleb operatsioonisüsteem teiste programmide käivitamise ning nende töö jälgimisega. Samuti on tema hoolde usaldatud mitmesuguste arvutis olevate ressursside kontrollimine ja nende jagamine hetkel töötavate programmide vahel.

Peale operatsioonisüsteemi leiab arvutist ka erinevaid abiprogramme, millega on võimalik teostada mitmesuguseid nn. “standardoperatsioone” nagu näiteks failide kopeerimine, kustutamine, kataloogide sisu kuvamine ja palju muud. Kuigi rangelt võttes ei ole need programmid operatsioonisüsteemi osad, mõjutavad nad samas väga oluliselt kogu arvutisüsteemi turvalisust.

UNIX

Kõik UNIX-tüüpi süsteemid koosnevad kolmest osast:

UNIX-i turvalisuse seisukohast on eelneva kolme komponendiga tihedalt seotud neljas:

Files

GNU/Linux ILaadi alla